Постинг
23.09.2013 23:24 -
Теорията на петте елемента - У - син

Много нисък метал – не прозивежда вода Белите дробове (метал) не изпращат вода до бъбреците Задъхване, жажда, слаби колена, болки ниско в гърба, тъмно оцветена урина
Прекалено дърво –побеждава земята Ци на черният дроб (дърво) има надмощие над далака (земя) Главоболие, възпалени очи, газове, лош апетит, слабост, болки в страните, световъртеж, проблеми в гръдния кош
Прекалено метал –огънят не може да победи метала Сърцето (огън) не може да контролира флуидите от белите дробове (метал) Често уриниране, задуха, слабо сърцебиене, безсъница. ВОДА-Използвайте Цикъл на пораждане(ЦП) за усилване на липсваш елемент,добавете вода и метал.Цикъл на изтощение(ЦИ) деструктивен цикъл за плавно смекчаване силата на елемента идващ в повече - добавете дърво. Цикъл на контрол(ЦК) за отслабване-добавете земя. ОГЪН- (ЦП) добавете огън и дърво. (ЦИ) добавете земя. (ЦИ)-вода. ЗЕМЯ - (ЦП) добавете земя и огън. (ЦИ) добавете метал. (ЦИ)-дърво. МЕТАЛ-(ЦП) добавете метал и земя.(ЦИ) добавете вода.(ЦИ)-огън.

Човекът живее в природата, а тя като вариация на времето, циклите, географските условия, повлиява неговата физиологична активност. Това се изразява в противодействието и адаптивността му към средата, познато като взаимодействие на човека и природата.
Отношенията между известните пет елемента (стихии) са връзки на взаимопомощ и взаимодействие. (Такива трябва да бъдат те и между органите, свързани с тях, ако всичко е в хармония.)
Връзки на взаимопомощ (тонизиращи) са: "дървото" (черен дроб, жлъчен мехур) предшества "огъня" и го поддържа, "огънят" (сърце, тънко черво) поддържа "земята" (стомах, панкреас), "земята" поражда "метала" (бял дроб, дебело черво), "металът" - "водата" (бъбреци, пикочен мехур), а "водата" - "дървото".
Взаимовръзката между петте елемента (петте сетива) има основно значение за качественото прилагане на терапевтичните правила: Ин-Ян, ден-нощ, майка-син, мъж-жена, дядо-внук, бу-се. По радиестезичен път (по схема) може да се проследят "нарушенията" по свързващите външни (тонизиращи, съграждащи) или вътрешни (седативни, разрушаващи) канали-връзки на органите и да се прецени какво е състоянието на органа: дали е в равновесие или има излишък или недостиг на енергия.
- Връзки на взаимодействие (седатиране) са: "водата" гаси "огъня", "огънят" топи "метала", "металът" руши "дървото", "дървото" - "земята", "земята" поглъща "водата" и т.н. В тези отношения се поддържа постоянен баланс, осигуряващ нормално енергийно зареждане и развитие на всички функции

Основното значение на тази теория се състои в това, че физиологичните и патологични процеси се разглеждат като определен цикъл на причинно-следствена зависимост на едно явление от друго. Комплексът от симптоми при дадено заболяване (особено при хронични и по-тежки заболявания) се разглежда като проява на следните 4 условия: свръхдействие (има излишък), противодействие (недостиг), разстройство между органите и обратно.
Правилото "Майка - син" е едно от най-важните правила на тази теория. Увреденият орган определя, според правилото, кой орган е "майка" и кой - "син". Ако сърцето е увредено, то органът черен дроб и свързаният с него канал е "майка", а органът след него (далак) е "син". А по правилото "мъж-жена" увреденото сърце (Ин) е "жена", а тънкото черво (Ян) е "мъж". По правилото "дядо-внук" сърцето е "дядо", а "внук" е белият дроб. Ако увреденият орган (сърцето) е в хиперфункция, т.е. с излишък от енергии в него, тогава трябва да се успокои "майката" (черен дроб) или да се възбуди "синът" (далака). Ако това не помогне, тогава може да се тонизира и "внукът" (белият дроб) или да се използват разграждащите връзки ("водата" гаси "огъня"), т.е. трябва да се тонизират бъбреците .
По правилото "полуден-полунощ" или "ден-нощ" се тонизира меридианът в активното си време, а в същото, но реактивно време, се успокоява противоположният му орган и обратно. Например, ако има възпаление на бъбреците, трябва да им действаме успокояващо в часовете 17-19 (час за успокоение) или да тонизираме дебелото черво, но от 5 до 7 ч. (когато е активно); ако трябва да тонизираме сърцето (11-13 ч.), можем да успокоим жлъчния мехур (23-01 ч.) и обратно.

Познаването на тези правила може да помогне освен за разкриване на причината за заболяването и причинно-следствените връзки, но и за кратко време да се възстанови проходимостта в енергийните канали, да се премахнат пречките и застоят в тях за окончателно излекуване на основното заболяване. За радиестезична диагностика се използва менталният метод (работа върху пентаграма).


Сто години от рождението на Жан Маре
Континентите на Древните Българи!
Дзен коаните като метод за преподаване
Континентите на Древните Българи!
Дзен коаните като метод за преподаване
Няма коментари
Търсене
Блогрол
1. ПАРАЛЕНА РЕАЛНОСТ
2. spectator-bg.
3. http://smoloko.com/
4. Андромеда Нео Нула
5. universalnite1neo
6. Религия-maranatha
7. Митът за Холокоста
8. get
9. Как бяха измислени “волжките българи”.
10. gepard96
11. memoriabg.com
12. История-Записки колымчанина
13. rebellion
14. Портос
15. Terra Byzantica
16. история
17. Нео Нула
18. bainiki
19. dbs
20. За Буквите,Числата и Времето...
21. windowsnikolai
22. mominasylza
23. shtaparov
24. автор: jedidiah
25. Ламбо
26. Логик
27. ezdra
28. Древните
29. Илюминати
30. netsky
2. spectator-bg.
3. http://smoloko.com/
4. Андромеда Нео Нула
5. universalnite1neo
6. Религия-maranatha
7. Митът за Холокоста
8. get
9. Как бяха измислени “волжките българи”.
10. gepard96
11. memoriabg.com
12. История-Записки колымчанина
13. rebellion
14. Портос
15. Terra Byzantica
16. история
17. Нео Нула
18. bainiki
19. dbs
20. За Буквите,Числата и Времето...
21. windowsnikolai
22. mominasylza
23. shtaparov
24. автор: jedidiah
25. Ламбо
26. Логик
27. ezdra
28. Древните
29. Илюминати
30. netsky